34 yıldır yasaklı… Ünlü dizinin o bölümü yine tartışma yarattı

Bir dönemin fenomen dizisi Uzay Yolu: Yeni Nesil (Star Trek: The Next Generation) 1990 yılında çekilen bölümüyle yeniden tartışmaların odağında. The High Ground isimli bölüm, İrlanda’nın 2024’te birleşmesine gönderme yaptığı için bölümün yayınlanması ertelendi.

Ve nihayet 2007’de onay verildiğinde bile, saat 2.40’ta seyirci ile buluşabildi. Bu yayın da ilk ve son oldu.

Bölümün tartışılma nedeni ve İrlanda’da hâlâ yasaklı olmasının nedeni ise “Birleşik İrlanda” ideali… Geçtiğimiz günlerde de İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun (IRA) eski siyasi kanadı olarak görülen Sinn Fein’in lideri Michelle O’Neill’in başbakan seçilmesi bu tartışmaları yeniden alevlendirdi.

İlk kez 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterilen bölümü kaleme alan Melinda M Snodgrass, o dönemde yarattığı tartışmadan habersiz olduğunu söyledi:

“Televizyon için yazmak, yaklaşık 90 metre arkanızda olan bir trenin raylarını döşemeye benzer. Gerçekten duracak zamanınız yok. Sonradan farkına vardık… Ve bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok.”

1990 yılında IRA, Kuzey İrlanda’daki İngiliz egemenliğine son vermek için bir terör kampanyası yürütüyordu ve yalnızca altı yıl önce Brighton’daki Grand Otel’e düzenlenen bombalı saldırıda başbakan Margaret Thatcher’ı hedef almıştı.

Trekkies olarak bilinen Star Trek hayranları da fenomen dizide yer alan android Data’nın “Birleşik İrlanda” öngörüsüne dikkat çekiyor.

Netflix’te yayınlanan “High Ground” bölümünde, Data, “Silahlı isyanların tarihini inceledim ve terörizmin siyasi değişimi teşvik etmenin etkili bir yolu olduğu anlaşılıyor. Başarılı olduğuna dair çok sayıda örnek var: Meksika devletinin İspanya’dan bağımsızlığı, 2024’te İrlanda’nın birleşmesi ve 1837’de Kanada’da Mackenzie isyanı” diyor.

Snodgrass konuyla ilgili sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bunlar karmaşık konular. Ve insanlar ne zaman şiddete başvurmaktan başka çarelerinin kalmadığını hissediyorlar? Peki gerçekten haklılar mı? Söylemek istediğim şuydu: Eğer konuşuyorsak ve ateş etmiyorsak daha iyi bir yerdeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x